Anasayfa
BES te verilecek olan stopaj ödemeleri sektörü neden tedirgin ediyor
Tarih : 14 Ağustos 2012, 05:36
BES te verilecek olan stopaj ödemeleri sektörü neden tedirgin ediyor

BESten ayrılanın stopaj iadesi eylülde
Bireysel Emeklilik Yasası çerçevesinde, sistemden ayrılanlara anaparaları üzerinden yapılan stopaj kesintileri, eylül ayından itibaren iade edilecek, işlemleri ise emeklilik şirketleri yürütecek. Bireysel Emeklilik Sisteminden (BES) ayrılanlar, stopaj iadelerini eylül ayından itibaren alabilecekler. Yeni Bireysel Emeklilik Yasasına göre geçmiş dönemde sistemden ayrılanların anaparaları üzerinden yapılan stopaj kesintileri iade edilecek; uygulamanın başlayacağı eylül ayından itibaren de sistemden çıkmak isteyenlerin birikimlerinin anaparası üzerinden kesinti yapılmayacak, sadece getiri üzerinden stopaj kesilecek. 
Bireysel emeklilik yasası çerçevesinde stopaj kesintisinin Eylül ayında uygulamaya girecek olması, emeklilik şirketlerinde de endişe yarattı. Yasanın yayınlandığı Haziran ayından itibaren sistemden çıkışların ciddi oranda azalması, emeklilik şirketlerinde, Katılımcılar ayrılmak için eylül ayını mı bekliyor kuşkusu yarattı.

Emeklilik şirketleri devrede
Yapı Kredi Emeklilik Genel Müdürü Taylan Türkölmez, stopaj iadeleri konusunda emeklilik şirketleri olarak Maliye Bakanlığı ile çalışmalara devam ettiklerini, yakında sonuca varacaklarını söyledi. Türkölmez, emeklilik şirketlerinin de devrede olacağını belirterek, Zaten bilgilerin de emeklilik şirketleri tarafından sağlanacağı bir yöntem üzerinde duruluyor. Kişilerin memnuniyeti de göz önünde bulunduruluyor dedi. Taylan Türkölmez, bireysel emeklilik yasası yayınlandıktan sonra sistemden çıkışların yüzde 40 azaldığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: Bu azalmanın ne kadarının eylül ayında yürürlüğe girecek olan getiriden stopaj uygulamasını bekleyenlerden; ne kadarının da devlet katkısı nedeniyle sistemden ayrılmaktan vazgeçenlerden kaynaklandığını söylemek zor. Ama şunu belirtmek gerekir ki, Ocak 2013te başlayacak olan yüzde 25 devlet katkısının olduğu yerde ayrılmak doğru değil.

Finans Emeklilik Genel Müdürü Ajlan Sözütek, kanun değişikliği öncesinde sistemden ayrılan katılımcının dava konusu yapmaması veya davasından vazgeçmesi şartıyla sistemden ayrıldığında, uygulanan stopajın kendisine iade edileceğini söyledi. Sözütek, Ancak bu iade sadece anapara üzerinden uygulanan stopaj oranının karşılığı olacak. Uygulamaya ilişkin getirilecek esaslar Maliye Bakanlığı tarafından ilerleyen dönemde belirlenecek dedi. Ajlan Sözütek, yeni yasa ile getirilen devlet katkısı uygulamasının önemli bir düzenleme olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: Katılımcılara önemli avantajlar sağlanmakta, dolayısıyla sistemde uzun süre kalmayı da teşvik etmekte. Yeni uygulamaların sistemden çıkışların önlenmesinde olumlu etki sağlamasını bekliyoruz. 2013 yılında uygulamanın hayata geçmesi ve bu önemli avantajdan faydalanılmaya başlaması ile birlikte bu olumlu etkinin daha da artacağına inanıyoruz. HÜRRİYET

YORUM YAZ
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
EN ÇOK OKUNANLAR
Eroğlu Holding, Mexx'i Satın Aldı
Eroğlu Holding, Mexx'i Satın Aldı
Eroğlu Holding, Hollanda menşeli dünya moda devi Mexx'i satın aldı.
Nokia Markası Değişim İçin Gün Sayıyor
Nokia Markası Değişim İçin Gün Sayıyor
Piyasada kalan az sayıdaki Nokia markalı telefon için tarihi değişim resmi olarak başlıyor.
BOE: Faiz Artırmak İçin Acelemiz Yok
BOE: Faiz Artırmak İçin Acelemiz Yok
İngiltere Merkez Bankası Baş Ekonomisti, faiz artırmak için aceleleri olmadığını bildirdi.
İphone Kullanımı Yasaklanacak mı?
İphone Kullanımı Yasaklanacak mı?
Prism skandalı yüzünden Apple Çin'e kaynak kodlarını verecek iddiası dolaşıyor. Eğer kodlar güvenilir çıkmazsa Çin yasak koyabilir.
İphone 7 Böyle mi Olacak ?
İphone 7 Böyle mi Olacak ?
Hollandalı grafik tasarımcısı Yasser Farahi, iPhone 7’nin konsept fotoğraflarını yayınladı.
Dolar/TL 2,38'i Gördü
Dolar/TL 2,38'i Gördü
Dolar bugünkü işlemlerde 2,38 seviyesinin üstünü gördü.
Htc One M8 Android 5.0 Güncellemesi Geldi
Htc One M8 Android 5.0 Güncellemesi Geldi
HTC'nin amiral gemisi telefonu, beklediği Android 5.0 güncellemesini almaya başladı!
TÜİK'ten Dolandırıcı Endişesine Mektuplu Çözüm
TÜİK'ten Dolandırıcı Endişesine Mektuplu Çözüm
TÜİK Samsun Bölge Müdürü Harun Çiçek, resmi istatistik programları kapsamında anketörler vasıtasıyla yapılan veri toplama çalışmalarında, vatandaşların görevlilere