Anasayfa
BES te verilecek olan stopaj ödemeleri sektörü neden tedirgin ediyor
Tarih : 14 Ağustos 2012, 05:36
BES te verilecek olan stopaj ödemeleri sektörü neden tedirgin ediyor

BESten ayrılanın stopaj iadesi eylülde
Bireysel Emeklilik Yasası çerçevesinde, sistemden ayrılanlara anaparaları üzerinden yapılan stopaj kesintileri, eylül ayından itibaren iade edilecek, işlemleri ise emeklilik şirketleri yürütecek. Bireysel Emeklilik Sisteminden (BES) ayrılanlar, stopaj iadelerini eylül ayından itibaren alabilecekler. Yeni Bireysel Emeklilik Yasasına göre geçmiş dönemde sistemden ayrılanların anaparaları üzerinden yapılan stopaj kesintileri iade edilecek; uygulamanın başlayacağı eylül ayından itibaren de sistemden çıkmak isteyenlerin birikimlerinin anaparası üzerinden kesinti yapılmayacak, sadece getiri üzerinden stopaj kesilecek. 
Bireysel emeklilik yasası çerçevesinde stopaj kesintisinin Eylül ayında uygulamaya girecek olması, emeklilik şirketlerinde de endişe yarattı. Yasanın yayınlandığı Haziran ayından itibaren sistemden çıkışların ciddi oranda azalması, emeklilik şirketlerinde, Katılımcılar ayrılmak için eylül ayını mı bekliyor kuşkusu yarattı.

Emeklilik şirketleri devrede
Yapı Kredi Emeklilik Genel Müdürü Taylan Türkölmez, stopaj iadeleri konusunda emeklilik şirketleri olarak Maliye Bakanlığı ile çalışmalara devam ettiklerini, yakında sonuca varacaklarını söyledi. Türkölmez, emeklilik şirketlerinin de devrede olacağını belirterek, Zaten bilgilerin de emeklilik şirketleri tarafından sağlanacağı bir yöntem üzerinde duruluyor. Kişilerin memnuniyeti de göz önünde bulunduruluyor dedi. Taylan Türkölmez, bireysel emeklilik yasası yayınlandıktan sonra sistemden çıkışların yüzde 40 azaldığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: Bu azalmanın ne kadarının eylül ayında yürürlüğe girecek olan getiriden stopaj uygulamasını bekleyenlerden; ne kadarının da devlet katkısı nedeniyle sistemden ayrılmaktan vazgeçenlerden kaynaklandığını söylemek zor. Ama şunu belirtmek gerekir ki, Ocak 2013te başlayacak olan yüzde 25 devlet katkısının olduğu yerde ayrılmak doğru değil.

Finans Emeklilik Genel Müdürü Ajlan Sözütek, kanun değişikliği öncesinde sistemden ayrılan katılımcının dava konusu yapmaması veya davasından vazgeçmesi şartıyla sistemden ayrıldığında, uygulanan stopajın kendisine iade edileceğini söyledi. Sözütek, Ancak bu iade sadece anapara üzerinden uygulanan stopaj oranının karşılığı olacak. Uygulamaya ilişkin getirilecek esaslar Maliye Bakanlığı tarafından ilerleyen dönemde belirlenecek dedi. Ajlan Sözütek, yeni yasa ile getirilen devlet katkısı uygulamasının önemli bir düzenleme olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: Katılımcılara önemli avantajlar sağlanmakta, dolayısıyla sistemde uzun süre kalmayı da teşvik etmekte. Yeni uygulamaların sistemden çıkışların önlenmesinde olumlu etki sağlamasını bekliyoruz. 2013 yılında uygulamanın hayata geçmesi ve bu önemli avantajdan faydalanılmaya başlaması ile birlikte bu olumlu etkinin daha da artacağına inanıyoruz. HÜRRİYET

YORUM YAZ
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
GÜNÜN GELİŞMELERİ
EN ÇOK OKUNANLAR
Wall Street'te ABD borsaları ralliyi genişletti
Wall Street'te ABD borsaları ralliyi genişletti
New York borsasında endeksler, 3 günlük ralliyi genişleterek artan petrol fiyatları ve emtia üreticilerinin öncülüğünde haftayı yükselişle sonlandırdı.
Avrupa borsaları 2 yılın en büyük rallisini yaptı
Avrupa borsaları 2 yılın en büyük rallisini yaptı
Son 4 günde yüzde 5,26 yükselen Avrupa hisseleri, 2012'den bu yana en yüksek 4 günlük artışı sağladı.
Yurtiçi piyasalarda borsa yükseldi; dolar ve euro düştü
Yurtiçi piyasalarda borsa yükseldi; dolar ve euro düştü
Salı günü yaşanan düşüşü son iki gündeki hızlı alımlarla toparlayan yurtiçi piyasalar, bugün kazançları korudu. Borsa günü yüzde 0,42 yükselişle tamamladı. Dolar/TL ve euro/TL düştü.
Yatırımcı bu hafta borsa ve dolarda kazandı
Yatırımcı bu hafta borsa ve dolarda kazandı
Haftalık bazda Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri yüzde 0,42 değer kazandı. Dolar yükselirken, euro ve altın ise haftayı kayıpla kapattı
Kocherlakota: 'Fed güvenirliğini tehlikeye attı'
Kocherlakota: 'Fed güvenirliğini tehlikeye attı'
Fed Minneapolis Başkanı Narayana Kocherlakota, ABD Merkez Bankası'nın para politikasında sıklaşma niyetini açıklayarak, düşük enflasyon beklentisi olan bir dönemde güvenilirliğini tehlikeye attığını belirtti.
Yatırımcı petrol piyasasındaki fiyatları kestiremiyor
Yatırımcı petrol piyasasındaki fiyatları kestiremiyor
Yatırımcılar, sert düşüş gösteren petrol fiyatlarındaki toparlanmanın hangi seviyeden gerçekleşeceği konusunda sürekli yanılıyor.
Halkbank katılım bankası için sermaye artırdı
Halkbank katılım bankası için sermaye artırdı
Halkbank, kurulması planlanan katılım bankası için kullanılmak üzere, ödenmiş sermayesini 1 milyar 250 milyon TL'den 2 milyar 250 milyon TL'ye çıkarma kararı aldı.
Williams: Fed'in 'sabır' ifadesi, normalleşmenin ilk adımı
Williams: Fed'in 'sabır' ifadesi, normalleşmenin ilk adımı
ABD Merkez Bankası (Fed) San Francisco Şubesi Başkanı John Williams, faiz artışı için kullanılan 'sabır' ifadesinin politikada normalleşmenin ilk adımı olduğunu söyledi.