Anasayfa

BES te verilecek olan stopaj ödemeleri sektörü neden tedirgin ediyor
Tarih : 14 Ağustos 2012, 05:36
BES te verilecek olan stopaj ödemeleri sektörü neden tedirgin ediyor

BESten ayrılanın stopaj iadesi eylülde
Bireysel Emeklilik Yasası çerçevesinde, sistemden ayrılanlara anaparaları üzerinden yapılan stopaj kesintileri, eylül ayından itibaren iade edilecek, işlemleri ise emeklilik şirketleri yürütecek. Bireysel Emeklilik Sisteminden (BES) ayrılanlar, stopaj iadelerini eylül ayından itibaren alabilecekler. Yeni Bireysel Emeklilik Yasasına göre geçmiş dönemde sistemden ayrılanların anaparaları üzerinden yapılan stopaj kesintileri iade edilecek; uygulamanın başlayacağı eylül ayından itibaren de sistemden çıkmak isteyenlerin birikimlerinin anaparası üzerinden kesinti yapılmayacak, sadece getiri üzerinden stopaj kesilecek. 
Bireysel emeklilik yasası çerçevesinde stopaj kesintisinin Eylül ayında uygulamaya girecek olması, emeklilik şirketlerinde de endişe yarattı. Yasanın yayınlandığı Haziran ayından itibaren sistemden çıkışların ciddi oranda azalması, emeklilik şirketlerinde, Katılımcılar ayrılmak için eylül ayını mı bekliyor kuşkusu yarattı.

Emeklilik şirketleri devrede
Yapı Kredi Emeklilik Genel Müdürü Taylan Türkölmez, stopaj iadeleri konusunda emeklilik şirketleri olarak Maliye Bakanlığı ile çalışmalara devam ettiklerini, yakında sonuca varacaklarını söyledi. Türkölmez, emeklilik şirketlerinin de devrede olacağını belirterek, Zaten bilgilerin de emeklilik şirketleri tarafından sağlanacağı bir yöntem üzerinde duruluyor. Kişilerin memnuniyeti de göz önünde bulunduruluyor dedi. Taylan Türkölmez, bireysel emeklilik yasası yayınlandıktan sonra sistemden çıkışların yüzde 40 azaldığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: Bu azalmanın ne kadarının eylül ayında yürürlüğe girecek olan getiriden stopaj uygulamasını bekleyenlerden; ne kadarının da devlet katkısı nedeniyle sistemden ayrılmaktan vazgeçenlerden kaynaklandığını söylemek zor. Ama şunu belirtmek gerekir ki, Ocak 2013te başlayacak olan yüzde 25 devlet katkısının olduğu yerde ayrılmak doğru değil.

Finans Emeklilik Genel Müdürü Ajlan Sözütek, kanun değişikliği öncesinde sistemden ayrılan katılımcının dava konusu yapmaması veya davasından vazgeçmesi şartıyla sistemden ayrıldığında, uygulanan stopajın kendisine iade edileceğini söyledi. Sözütek, Ancak bu iade sadece anapara üzerinden uygulanan stopaj oranının karşılığı olacak. Uygulamaya ilişkin getirilecek esaslar Maliye Bakanlığı tarafından ilerleyen dönemde belirlenecek dedi. Ajlan Sözütek, yeni yasa ile getirilen devlet katkısı uygulamasının önemli bir düzenleme olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: Katılımcılara önemli avantajlar sağlanmakta, dolayısıyla sistemde uzun süre kalmayı da teşvik etmekte. Yeni uygulamaların sistemden çıkışların önlenmesinde olumlu etki sağlamasını bekliyoruz. 2013 yılında uygulamanın hayata geçmesi ve bu önemli avantajdan faydalanılmaya başlaması ile birlikte bu olumlu etkinin daha da artacağına inanıyoruz. HÜRRİYET

YORUM YAZ
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
GÜNÜN GELİŞMELERİ
EN ÇOK OKUNANLAR
Microsoft'un kârı tahminlerin üstünde
Microsoft'un kârı tahminlerin üstünde
Microsoft, donanım ve bulut yazılım satışlarının beklentilerden daha iyi gerçekleşmesinin etkisi ile mali yılının ilk çeyreğinde analist tahminlerinin üzerinde kâr elde etti.
Putin Ortadoğu'daki gelişmelerden endişeli
Putin Ortadoğu'daki gelişmelerden endişeli
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin İsrail-Filistin çatışması halen ciddiyetini koruduğunu belirterek; Irak, Libya ve genel olarak tüm Ortadoğu'daki gelişmelerden endişe duyduğunu söyledi.
Avrupa borsaları verilerden destek buldu
Avrupa borsaları verilerden destek buldu
Euro Bölgesi'nde sanayi üretimi ve tüketici güveni verilerinin karlılık rakamlarına ağır basmasının ardından Avrupa borsaları yükseldi.
Altın kontratları bir haftanın dibinden yukarı döndü
Altın kontratları bir haftanın dibinden yukarı döndü
Altın fiyatları, New York'ta, yatırımcıların dikkatlerini, Fed'in borçlanma maliyetlerini artırmayı geciktirebileceği beklentileri yerine ABD ekonomisinin iyileşmekte olduğuna ilişkin işaretlere çevirmesi ile birlikte, bir haftanın en düşük seviyesinden yükseldi.
Yurtiçinde piyasalar hafif satıcılıydı
Yurtiçinde piyasalar hafif satıcılıydı
Yurtiçinde piyasalar, Merkez Bankası'nın (TCMB) dünkü Para Politikası Kurulu (PPK) kararları sonrasında alıcılı bir seyir izlerken, bugün ikinci seansta yönünü aşağı çevirdi. Dün son bir ayın en düşüğüne gerileyen dolar ise bugün hafif yükseliyor.
Küresel piyasaları iyimserlik sardı
Küresel piyasaları iyimserlik sardı
Beklenenden iyi çıkan Çin ve Euro Bölgesi imalat sanayi verileri ve ABD'de işsizlik maaşı başvuru rakamları Avrupa borsalarına destek olurken, ABD borsaları beklentileri aşan şirket kârlarını fiyatladı.
ECB 1 milyar dolarlık ipotekli tahvil aldı
ECB 1 milyar dolarlık ipotekli tahvil aldı
Konuyla yakından ilgili 3 tradera göre Avrupa Merkez Bankası (ECB) varlık alım programının başından bu yana ipotekli tahvil alımları 800 milyon euroyu (1 milyar dolar) aştı.
Wall Street'te ABD borsalarını bilançolar yükseltti
Wall Street'te ABD borsalarını bilançolar yükseltti
New York borsasında endeksler, Caterpillar Inc. ve 3M Co. gibi şirketlerin analist beklentilerini aşan bilançoları ve Avrupa ekonomisinde daha güçlü bir büyüme sinyali veren veriler sonrasında ralli yaparak, dünkü kayıplardan toparlandı.