BES te verilecek olan stopaj ödemeleri sektörü neden tedirgin ediyor
Tarih : 14 Ağustos 2012, 05:36
BES te verilecek olan stopaj ödemeleri sektörü neden tedirgin ediyor

BESten ayrılanın stopaj iadesi eylülde
Bireysel Emeklilik Yasası çerçevesinde, sistemden ayrılanlara anaparaları üzerinden yapılan stopaj kesintileri, eylül ayından itibaren iade edilecek, işlemleri ise emeklilik şirketleri yürütecek. Bireysel Emeklilik Sisteminden (BES) ayrılanlar, stopaj iadelerini eylül ayından itibaren alabilecekler. Yeni Bireysel Emeklilik Yasasına göre geçmiş dönemde sistemden ayrılanların anaparaları üzerinden yapılan stopaj kesintileri iade edilecek; uygulamanın başlayacağı eylül ayından itibaren de sistemden çıkmak isteyenlerin birikimlerinin anaparası üzerinden kesinti yapılmayacak, sadece getiri üzerinden stopaj kesilecek. 
Bireysel emeklilik yasası çerçevesinde stopaj kesintisinin Eylül ayında uygulamaya girecek olması, emeklilik şirketlerinde de endişe yarattı. Yasanın yayınlandığı Haziran ayından itibaren sistemden çıkışların ciddi oranda azalması, emeklilik şirketlerinde, Katılımcılar ayrılmak için eylül ayını mı bekliyor kuşkusu yarattı.

Emeklilik şirketleri devrede
Yapı Kredi Emeklilik Genel Müdürü Taylan Türkölmez, stopaj iadeleri konusunda emeklilik şirketleri olarak Maliye Bakanlığı ile çalışmalara devam ettiklerini, yakında sonuca varacaklarını söyledi. Türkölmez, emeklilik şirketlerinin de devrede olacağını belirterek, Zaten bilgilerin de emeklilik şirketleri tarafından sağlanacağı bir yöntem üzerinde duruluyor. Kişilerin memnuniyeti de göz önünde bulunduruluyor dedi. Taylan Türkölmez, bireysel emeklilik yasası yayınlandıktan sonra sistemden çıkışların yüzde 40 azaldığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: Bu azalmanın ne kadarının eylül ayında yürürlüğe girecek olan getiriden stopaj uygulamasını bekleyenlerden; ne kadarının da devlet katkısı nedeniyle sistemden ayrılmaktan vazgeçenlerden kaynaklandığını söylemek zor. Ama şunu belirtmek gerekir ki, Ocak 2013te başlayacak olan yüzde 25 devlet katkısının olduğu yerde ayrılmak doğru değil.

Finans Emeklilik Genel Müdürü Ajlan Sözütek, kanun değişikliği öncesinde sistemden ayrılan katılımcının dava konusu yapmaması veya davasından vazgeçmesi şartıyla sistemden ayrıldığında, uygulanan stopajın kendisine iade edileceğini söyledi. Sözütek, Ancak bu iade sadece anapara üzerinden uygulanan stopaj oranının karşılığı olacak. Uygulamaya ilişkin getirilecek esaslar Maliye Bakanlığı tarafından ilerleyen dönemde belirlenecek dedi. Ajlan Sözütek, yeni yasa ile getirilen devlet katkısı uygulamasının önemli bir düzenleme olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: Katılımcılara önemli avantajlar sağlanmakta, dolayısıyla sistemde uzun süre kalmayı da teşvik etmekte. Yeni uygulamaların sistemden çıkışların önlenmesinde olumlu etki sağlamasını bekliyoruz. 2013 yılında uygulamanın hayata geçmesi ve bu önemli avantajdan faydalanılmaya başlaması ile birlikte bu olumlu etkinin daha da artacağına inanıyoruz. HÜRRİYET

YORUM YAZ
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
EN ÇOK OKUNANLAR
'Sağlık turizminde hedef 10 milyar dolar'
'Sağlık turizminde hedef 10 milyar dolar'
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Türkiye'nin sağlık turizminden 2018 sonunda 9-10 milyar dolar, 2023'te 20-25 milyar dolar gelir elde etmesinin hedeflendiğini söyledi.
Serbest bölgelerde istihdam arttı
Serbest bölgelerde istihdam arttı
Serbest bölgelerde istihdam, geçen yıl 2013 yılına göre yüzde 7,88 arttı
EPDK'dan, 6 şirkete 2,8 milyon lira ceza
EPDK'dan, 6 şirkete 2,8 milyon lira ceza
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunca (EPDK), çeşitli gerekçelerle 6 akaryakıt dağıtım şirketine, toplam 2 milyon 830 bin 365 lira ceza verildi.
Taner Yıldız: Yemen olayları petrolü tetikledi
Taner Yıldız: Yemen olayları petrolü tetikledi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Yemen'deki olayların dünya ham petrol fiyatlarını yüzde 5 civarında tetiklediğini bildirdi
İran ile nükleer müzakerelerde ilerleme
İran ile nükleer müzakerelerde ilerleme
Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, İran ile nükleer müzakereler ile ilgili olarak, "Anlaşmaya hiç bu kadar yaklaşmadık. Ancak hala çözülmesi gereken ciddi noktalar var" dedi.
HSBC zararını kapatırsa Türkiye'de kalacak
HSBC zararını kapatırsa Türkiye'de kalacak
Çıkmayı planladığı pazarlar arasına Türkiye’yi de sokan HSBC’nin çıkmama koşulu ise 40 milyon TL olan zararın kapatmak.
Fikri Işık: Mikro çip fabrikası kuracağız
Fikri Işık: Mikro çip fabrikası kuracağız
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Türkiye'de savunma sanayi projelerinin güvenilirliği ve sektörün hızlı gelişmesi açısından TÜBİTAK ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı koordinasyonunda bir mikro çip fabrikasının kurulması çalışmalarını başlattık. İnşallah Türkiye, bir mikro çip fabrikasını kazanacak" dedi
Yaz saati uygulaması başladı
Yaz saati uygulaması başladı
Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta saatler, bu gece 1 saat ileri alındı
1062