Anasayfa

BES te verilecek olan stopaj ödemeleri sektörü neden tedirgin ediyor
Tarih : 14 Ağustos 2012, 05:36
BES te verilecek olan stopaj ödemeleri sektörü neden tedirgin ediyor

BESten ayrılanın stopaj iadesi eylülde
Bireysel Emeklilik Yasası çerçevesinde, sistemden ayrılanlara anaparaları üzerinden yapılan stopaj kesintileri, eylül ayından itibaren iade edilecek, işlemleri ise emeklilik şirketleri yürütecek. Bireysel Emeklilik Sisteminden (BES) ayrılanlar, stopaj iadelerini eylül ayından itibaren alabilecekler. Yeni Bireysel Emeklilik Yasasına göre geçmiş dönemde sistemden ayrılanların anaparaları üzerinden yapılan stopaj kesintileri iade edilecek; uygulamanın başlayacağı eylül ayından itibaren de sistemden çıkmak isteyenlerin birikimlerinin anaparası üzerinden kesinti yapılmayacak, sadece getiri üzerinden stopaj kesilecek. 
Bireysel emeklilik yasası çerçevesinde stopaj kesintisinin Eylül ayında uygulamaya girecek olması, emeklilik şirketlerinde de endişe yarattı. Yasanın yayınlandığı Haziran ayından itibaren sistemden çıkışların ciddi oranda azalması, emeklilik şirketlerinde, Katılımcılar ayrılmak için eylül ayını mı bekliyor kuşkusu yarattı.

Emeklilik şirketleri devrede
Yapı Kredi Emeklilik Genel Müdürü Taylan Türkölmez, stopaj iadeleri konusunda emeklilik şirketleri olarak Maliye Bakanlığı ile çalışmalara devam ettiklerini, yakında sonuca varacaklarını söyledi. Türkölmez, emeklilik şirketlerinin de devrede olacağını belirterek, Zaten bilgilerin de emeklilik şirketleri tarafından sağlanacağı bir yöntem üzerinde duruluyor. Kişilerin memnuniyeti de göz önünde bulunduruluyor dedi. Taylan Türkölmez, bireysel emeklilik yasası yayınlandıktan sonra sistemden çıkışların yüzde 40 azaldığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: Bu azalmanın ne kadarının eylül ayında yürürlüğe girecek olan getiriden stopaj uygulamasını bekleyenlerden; ne kadarının da devlet katkısı nedeniyle sistemden ayrılmaktan vazgeçenlerden kaynaklandığını söylemek zor. Ama şunu belirtmek gerekir ki, Ocak 2013te başlayacak olan yüzde 25 devlet katkısının olduğu yerde ayrılmak doğru değil.

Finans Emeklilik Genel Müdürü Ajlan Sözütek, kanun değişikliği öncesinde sistemden ayrılan katılımcının dava konusu yapmaması veya davasından vazgeçmesi şartıyla sistemden ayrıldığında, uygulanan stopajın kendisine iade edileceğini söyledi. Sözütek, Ancak bu iade sadece anapara üzerinden uygulanan stopaj oranının karşılığı olacak. Uygulamaya ilişkin getirilecek esaslar Maliye Bakanlığı tarafından ilerleyen dönemde belirlenecek dedi. Ajlan Sözütek, yeni yasa ile getirilen devlet katkısı uygulamasının önemli bir düzenleme olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: Katılımcılara önemli avantajlar sağlanmakta, dolayısıyla sistemde uzun süre kalmayı da teşvik etmekte. Yeni uygulamaların sistemden çıkışların önlenmesinde olumlu etki sağlamasını bekliyoruz. 2013 yılında uygulamanın hayata geçmesi ve bu önemli avantajdan faydalanılmaya başlaması ile birlikte bu olumlu etkinin daha da artacağına inanıyoruz. HÜRRİYET

YORUM YAZ
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
GÜNÜN GELİŞMELERİ
EN ÇOK OKUNANLAR
Altın fiyatları 9 ayın dibine indi
Altın fiyatları 9 ayın dibine indi
Fed'in borçlanma maliyetlerini arttıracağı beklentileri ve ABD dolarının 4 yılın en yükseğine ulaşmasının ardından altın fiyatları 9 aya yakın bir sürenin en düşük seviyesine geriledi.
ABD ve Çin ekonomilerinde değişim
ABD ve Çin ekonomilerinde değişim
ABD ekonomisinde büyüme 2011'den bu yana en yüksek seviyeye çıkarken, Çin'de imalat ve kredi verileri ekonomik faaliyetlerde yavaşlamaya işaret ediyor.
Eurodaki temel problem ve Avrupa piyasaları analizi
Eurodaki temel problem ve Avrupa piyasaları analizi
ECB, 'AB bankalarında sorun var; bu sorunu çözeceğim' diyerek bankalara fon sağlamaya hatta 'her şeyi yaparım' demeye devam ediyor. ECB'nin, FED gibi bir parasal genişleme (QE) politikası izlemesinin faydası olmayacaktır. Çünkü Euro Bölgesi, ABD gibi tepede tek bir politik karar mekanizması ile yönetilmiyor. Sorunun çözümü her ülkenin kendi para birimine yeniden dönüş yapmasındadır.
'Bank Asya hisseleri BİST 100'den çıkarılacak'
'Bank Asya hisseleri BİST 100'den çıkarılacak'
Borsa İstanbul (BİST) Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı açıklamada Bank Asya hisselerinin yarından itibaren BIST 100'den çıkarılacağını belirtti
Dolar zirveden yukarı ilerliyor
Dolar zirveden yukarı ilerliyor
Dolar, ABD'de açıklanan büyüme verisinin ardından ekonominin hız kazandığını yönelik işaretlerle Mayıs 2012'den bu yana en büyük aylık kazancı kaydetmeye hazırlanıyor.
BİST günü yatay kapattı
BİST günü yatay kapattı
Borsa İstanbul 100 endeksi dolar kurunda 2,28 TL'nin altına doğru yaşanan geri çekilmeyle toparlandı
Tüketici Güven Endeksi %1 yükseldi
Tüketici Güven Endeksi %1 yükseldi
Eylül ayında Tüketici Güven Endeksi, bir önceki aya göre yüzde 1 artarak 74'e yükseldi
BİST iikinci seansta en çok değer kazanan ve kaybeden hisseler
BİST iikinci seansta en çok değer kazanan ve kaybeden hisseler
Borsa İstanbul'da bugün yapılan ikinci seansta, en çok değer kazanan ve en çok değer yitiren on hisse senedi ile değişim oranları şöyle: