Anasayfa

BES te verilecek olan stopaj ödemeleri sektörü neden tedirgin ediyor
Tarih : 14 Ağustos 2012, 05:36
BES te verilecek olan stopaj ödemeleri sektörü neden tedirgin ediyor

BESten ayrılanın stopaj iadesi eylülde
Bireysel Emeklilik Yasası çerçevesinde, sistemden ayrılanlara anaparaları üzerinden yapılan stopaj kesintileri, eylül ayından itibaren iade edilecek, işlemleri ise emeklilik şirketleri yürütecek. Bireysel Emeklilik Sisteminden (BES) ayrılanlar, stopaj iadelerini eylül ayından itibaren alabilecekler. Yeni Bireysel Emeklilik Yasasına göre geçmiş dönemde sistemden ayrılanların anaparaları üzerinden yapılan stopaj kesintileri iade edilecek; uygulamanın başlayacağı eylül ayından itibaren de sistemden çıkmak isteyenlerin birikimlerinin anaparası üzerinden kesinti yapılmayacak, sadece getiri üzerinden stopaj kesilecek. 
Bireysel emeklilik yasası çerçevesinde stopaj kesintisinin Eylül ayında uygulamaya girecek olması, emeklilik şirketlerinde de endişe yarattı. Yasanın yayınlandığı Haziran ayından itibaren sistemden çıkışların ciddi oranda azalması, emeklilik şirketlerinde, Katılımcılar ayrılmak için eylül ayını mı bekliyor kuşkusu yarattı.

Emeklilik şirketleri devrede
Yapı Kredi Emeklilik Genel Müdürü Taylan Türkölmez, stopaj iadeleri konusunda emeklilik şirketleri olarak Maliye Bakanlığı ile çalışmalara devam ettiklerini, yakında sonuca varacaklarını söyledi. Türkölmez, emeklilik şirketlerinin de devrede olacağını belirterek, Zaten bilgilerin de emeklilik şirketleri tarafından sağlanacağı bir yöntem üzerinde duruluyor. Kişilerin memnuniyeti de göz önünde bulunduruluyor dedi. Taylan Türkölmez, bireysel emeklilik yasası yayınlandıktan sonra sistemden çıkışların yüzde 40 azaldığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: Bu azalmanın ne kadarının eylül ayında yürürlüğe girecek olan getiriden stopaj uygulamasını bekleyenlerden; ne kadarının da devlet katkısı nedeniyle sistemden ayrılmaktan vazgeçenlerden kaynaklandığını söylemek zor. Ama şunu belirtmek gerekir ki, Ocak 2013te başlayacak olan yüzde 25 devlet katkısının olduğu yerde ayrılmak doğru değil.

Finans Emeklilik Genel Müdürü Ajlan Sözütek, kanun değişikliği öncesinde sistemden ayrılan katılımcının dava konusu yapmaması veya davasından vazgeçmesi şartıyla sistemden ayrıldığında, uygulanan stopajın kendisine iade edileceğini söyledi. Sözütek, Ancak bu iade sadece anapara üzerinden uygulanan stopaj oranının karşılığı olacak. Uygulamaya ilişkin getirilecek esaslar Maliye Bakanlığı tarafından ilerleyen dönemde belirlenecek dedi. Ajlan Sözütek, yeni yasa ile getirilen devlet katkısı uygulamasının önemli bir düzenleme olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: Katılımcılara önemli avantajlar sağlanmakta, dolayısıyla sistemde uzun süre kalmayı da teşvik etmekte. Yeni uygulamaların sistemden çıkışların önlenmesinde olumlu etki sağlamasını bekliyoruz. 2013 yılında uygulamanın hayata geçmesi ve bu önemli avantajdan faydalanılmaya başlaması ile birlikte bu olumlu etkinin daha da artacağına inanıyoruz. HÜRRİYET

YORUM YAZ
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
GÜNÜN GELİŞMELERİ
EN ÇOK OKUNANLAR
BİST günü sert düşüşle tamamladı
BİST günü sert düşüşle tamamladı
Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, günü dünkü kapanışına göre 1.471,68 puanlık düşüşle 77.496,43 puandan tamamladı.
Küresel piyasalar Fed sonrası hareketlendi
Küresel piyasalar Fed sonrası hareketlendi
Fed'in faiz artışını "uzun süre" sonra yapacağını belirtmesinden sonra uluslararası piyasalar hareketlendi.
Altın fiyatları 8 ayın dibinde
Altın fiyatları 8 ayın dibinde
Altın fiyatları, Fed'in faiz oranı tahminlerini yükseltmesi ve buna bağlı olarak doların değer kazanması sonrası, Ocak ayından bu yana en düşük seviyesine indi.
Yurtiçinde piyasalar sert satıcılıydı
Yurtiçinde piyasalar sert satıcılıydı
Fed'in dünkü toplantısı sonrasında faiz tahminini artırması ile Yurtiçi piyasalar sert satıcılı seyretti. TL, dolar ve euro karşısında değer kaybediyor.
Wall Stret'te ABD borsaları günü yükselişle kapadı
Wall Stret'te ABD borsaları günü yükselişle kapadı
Fed'in faiz artışını 'uzun bir süre' sonra yapacağını belirtmesi ile ABD hisseleri yükseldi
Fed faiz artırım zamanı için 'uzun süre' dedi
Fed faiz artırım zamanı için 'uzun süre' dedi
ABD Merkez Bankası Fed faiz artırımının zamanı konusunda yine 'uzun süre' ifadesini kullandı. Fed üyeleri 8'e karşı 2 oyla faizleri 'uzun süre' daha sıfıra yakın seviyede tutma planına sadık kalma kararı aldı. Fed, varlık alımlarını 10 milyar dolar azaltarak 15 milyar dolara indirdi.
Fed/Yellen: 'Faiz artış zamanı ekonomiye bağlı'
Fed/Yellen: 'Faiz artış zamanı ekonomiye bağlı'
ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, faiz artışının ekonomiye bağlı olduğunu belirterek, ''Uzun süre (considerable) teriminin mekanik bir karşılığı yok. Bu kelimenin kaldırılması ekonomiden gelecek verilere bağlı'' dedi.
Yıldız: 'Petrol konusunda bizim IŞİD gibi  bir muhatabımız olmaz'
Yıldız: 'Petrol konusunda bizim IŞİD gibi bir muhatabımız olmaz'
Enerji Bakanı Yıldız, Türkiye'nin IŞİD'den petrol aldığı iddialarını sert bir dille yalanladı