Anasayfa

BES te verilecek olan stopaj ödemeleri sektörü neden tedirgin ediyor
Tarih : 14 Ağustos 2012, 05:36
BES te verilecek olan stopaj ödemeleri sektörü neden tedirgin ediyor

BESten ayrılanın stopaj iadesi eylülde
Bireysel Emeklilik Yasası çerçevesinde, sistemden ayrılanlara anaparaları üzerinden yapılan stopaj kesintileri, eylül ayından itibaren iade edilecek, işlemleri ise emeklilik şirketleri yürütecek. Bireysel Emeklilik Sisteminden (BES) ayrılanlar, stopaj iadelerini eylül ayından itibaren alabilecekler. Yeni Bireysel Emeklilik Yasasına göre geçmiş dönemde sistemden ayrılanların anaparaları üzerinden yapılan stopaj kesintileri iade edilecek; uygulamanın başlayacağı eylül ayından itibaren de sistemden çıkmak isteyenlerin birikimlerinin anaparası üzerinden kesinti yapılmayacak, sadece getiri üzerinden stopaj kesilecek. 
Bireysel emeklilik yasası çerçevesinde stopaj kesintisinin Eylül ayında uygulamaya girecek olması, emeklilik şirketlerinde de endişe yarattı. Yasanın yayınlandığı Haziran ayından itibaren sistemden çıkışların ciddi oranda azalması, emeklilik şirketlerinde, Katılımcılar ayrılmak için eylül ayını mı bekliyor kuşkusu yarattı.

Emeklilik şirketleri devrede
Yapı Kredi Emeklilik Genel Müdürü Taylan Türkölmez, stopaj iadeleri konusunda emeklilik şirketleri olarak Maliye Bakanlığı ile çalışmalara devam ettiklerini, yakında sonuca varacaklarını söyledi. Türkölmez, emeklilik şirketlerinin de devrede olacağını belirterek, Zaten bilgilerin de emeklilik şirketleri tarafından sağlanacağı bir yöntem üzerinde duruluyor. Kişilerin memnuniyeti de göz önünde bulunduruluyor dedi. Taylan Türkölmez, bireysel emeklilik yasası yayınlandıktan sonra sistemden çıkışların yüzde 40 azaldığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: Bu azalmanın ne kadarının eylül ayında yürürlüğe girecek olan getiriden stopaj uygulamasını bekleyenlerden; ne kadarının da devlet katkısı nedeniyle sistemden ayrılmaktan vazgeçenlerden kaynaklandığını söylemek zor. Ama şunu belirtmek gerekir ki, Ocak 2013te başlayacak olan yüzde 25 devlet katkısının olduğu yerde ayrılmak doğru değil.

Finans Emeklilik Genel Müdürü Ajlan Sözütek, kanun değişikliği öncesinde sistemden ayrılan katılımcının dava konusu yapmaması veya davasından vazgeçmesi şartıyla sistemden ayrıldığında, uygulanan stopajın kendisine iade edileceğini söyledi. Sözütek, Ancak bu iade sadece anapara üzerinden uygulanan stopaj oranının karşılığı olacak. Uygulamaya ilişkin getirilecek esaslar Maliye Bakanlığı tarafından ilerleyen dönemde belirlenecek dedi. Ajlan Sözütek, yeni yasa ile getirilen devlet katkısı uygulamasının önemli bir düzenleme olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: Katılımcılara önemli avantajlar sağlanmakta, dolayısıyla sistemde uzun süre kalmayı da teşvik etmekte. Yeni uygulamaların sistemden çıkışların önlenmesinde olumlu etki sağlamasını bekliyoruz. 2013 yılında uygulamanın hayata geçmesi ve bu önemli avantajdan faydalanılmaya başlaması ile birlikte bu olumlu etkinin daha da artacağına inanıyoruz. HÜRRİYET

YORUM YAZ
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
GÜNÜN GELİŞMELERİ
EN ÇOK OKUNANLAR
Altın fiyatlarında 2014 kazançları silindi
Altın fiyatlarında 2014 kazançları silindi
ABD büyümesinin beklentilerin üstünde gelmesinin ardından altın 2014 kazancını silerken; gümüş 55 ayın en düşük seviyesine geriledi.
Wall Street'te ABD borsaları günü alıcılı tamamladı
Wall Street'te ABD borsaları günü alıcılı tamamladı
New York borsasında endeksler, ABD Merkez Bankasının (Fed) parasal genişlemeye son vermesinin ardından düşüşle başladığı günü büyüme rakamları ve iyi gelen bilançolarla yükselerek tamamladı.
BİST günü %0,85 yükselişle tamamladı
BİST günü %0,85 yükselişle tamamladı
Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, günü önceki kapanışa göre 681 puanlık yükselişle 80.579 puandan tamamladı. Endeks haftalık bazda yükselişini üçüncü haftaya taşıdı.
Yurtiçinde piyasaları merkez bankaları hareketlendirdi
Yurtiçinde piyasaları merkez bankaları hareketlendirdi
Rusya Merkez Bankası faiz kararı ve TCMB Başkanı Başçı'nın enflasyon raporu basın toplantısında yaptığı açıklamaların ardından yurtiçi piyasalar hareketlendi.
Bu hafta borsa kazandırdı, altın ve döviz kaybettirdi
Bu hafta borsa kazandırdı, altın ve döviz kaybettirdi
Haftalık bazda Borsa İstanbul'da (BIST) işlem gören hisse senetleri ortalama yüzde 1,46 yükselirken, BIST 100 endeksi 1.162,53 puan artarak 80.579,66 puan oldu.
Avrupa borsaları 'BoJ teşvikiyle' yükseldi
Avrupa borsaları 'BoJ teşvikiyle' yükseldi
Avrupa borsaları, Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) açıkladığı teşvikin, Fed'in tahvil alımlarını sonlandırması ile oluşan boşluğu dolduracağı iyimserliği ile; Haziran 2013'den bu yana en büyük aylık kaybı azaltarak yükseldi
Küresel piyasalar 'BoJ teşvikini' fiyatlıyor
Küresel piyasalar 'BoJ teşvikini' fiyatlıyor
ABD ekonomisinin beklentilerin üzerinde büyüme göstermesinin ardından Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) beklenmedik şekilde parasal genişlemeyi artırması uluslararası piyasaları hareketlendirdi.
Avrupa borsaları 'verilerle' yükseldi
Avrupa borsaları 'verilerle' yükseldi
ABD ekonomisinin beklentinin üzerinde genişlediğini gösteren veri sonrasında erken saatlerdeki kayıplarını azaltan Avrupa hisseleri, yükseldi.