Anasayfa
Küresel piyasalarda tahıl ve pamuk fiyatları yükseldi
Tarih : 23 Ağustos 2014, 00:55
Çin'de yaşanan kuraklık ve Kanada’da görülen aşırı sağanak yağışlar sebebiyle emtia borsalarında tahıl fiyatları yükseldi.
ABD'deki kuraklık beklentisi pamuk fiyatlarını artırdı.
Çin ekonomisinin yüksek olan nüfusu gittikçe artıyor ve beraberinde tahıl ürünlerine olan talebi de artırıyor. Ülkede yaşanan kuraklık sebebiyle iç piyasada azalacak olan tahıl hasatının Çin ekonomisini daha çok dış piyasalardan ithalata yönlendirmeye devam edecek gibi görünüyor. Ülkenin kuzeydoğusunda bulunan iki büyük üretim bölgesindeki kuraklık sonucu 1 milyon ton olan tahıl kaybının 3,5 milyon tona ulaştığı tahmin ediliyor.
Bu beklentiler ile Buğday, Yulaf ve Mısır vadeli emtia borsasında yüksek fiyatlanmasına sebep oldu.
Mısır  fiyatları %0,8  yükselerek 372 dolara , Buğday fiyatları %2,4 yükselerek 569 dolara geldi.
Soyafasulyesi fiyatları günlük işlemlerde %0.5 yükselirken hafta içinde %5,5 değer kaybetti. Soyafasulyesi fiyatları temmuz başından buyana geriliyor.
Dünyanın en büyük üçüncü ihracatçısı olan Kanada’da görülen aşırı sağanak yağışların ülkede buğday hasadını olumsuz etkileyebileceği yönündeki spekülasyonlarla beraber buğday fiyatlarında da kısmi toparlanma görüldü. Buğday fiyatları Çin ve Kanada verileriyle hafta içinde %3,16 değer kazanmış oldu.
ABD’nin güneydoğusundaki üretim bölgelerinde önümüzdeki aylarda artma ihtimali olan kuraklık ve Teksas’da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi pamuk üretimini olumsuz etkiliyor. Bu durum 2012'den bu yana düşen pamuk fiyatlarının yükselmesine sebep olurken hedge fonlar alım pozisyonlarını artırmaya devam ediyorlar.

YORUM YAZ
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
EN ÇOK OKUNANLAR
Tavşan Adası Satışa Çıktı
Tavşan Adası Satışa Çıktı
Çanakkale'nin Bozcaada İlçesi'nin 1 mil kuzeyinde bulunan bin dönüm büyüklüğündeki Tavşan Adası, 22 milyon dolara alıcı bekliyor.
Anadolu Grubu'nda Yeni Sektör Arayışı Yok
Anadolu Grubu'nda Yeni Sektör Arayışı Yok
Anadolu Grubu ve ABank Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, yeni bir sektör arayışları olmadığını söyledi. Tuncay Özilhan, Migros'un kendilerini 4 - 5 sene oyalayacağını belirterek ellerindeki işlere odaklanacaklarını anlattı.
Dolar Rekor Tazeledi
Dolar Rekor Tazeledi
Dolar/TL 2,43'ü aşarak rekor tazeledi.
BIST İlk Seansta Yükseldi
BIST İlk Seansta Yükseldi
Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, ilk seansı önceki kapanışa göre 97,91 puanlık yükselişle 88.655,69 puandan tamamladı.
New York Borsası Yükselişle Kapandı
New York Borsası Yükselişle Kapandı
New York Borsası, geçen haftaya ilişkin işsizlik maaşı talebinin son 15 yılın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından yükselişle kapandı.
General Mobile Discovery Elite'e Güncelleme Geldi
General Mobile Discovery Elite'e Güncelleme Geldi
General Mobile, Discovery Elite cihazı için yeni bir sistem güncellemesi yayınladı.
Qatar Airways IAG'nin Yüzde 9.99'unu Satın Aldı
Qatar Airways IAG'nin Yüzde 9.99'unu Satın Aldı
Qatar Airways İngiliz International Airlines Group'un (IAG) yüzde 9.99 hissesini satın aldı.
TL Üzerindeki Baskı Henüz Kalkmadı
TL Üzerindeki Baskı Henüz Kalkmadı
Tuncay Turşucu İntegral Menkul Değerler