Anasayfa

Küresel piyasalarda tahıl ve pamuk fiyatları yükseldi
Tarih : 23 Ağustos 2014, 00:55
Çin'de yaşanan kuraklık ve Kanada’da görülen aşırı sağanak yağışlar sebebiyle emtia borsalarında tahıl fiyatları yükseldi.
ABD'deki kuraklık beklentisi pamuk fiyatlarını artırdı.
Çin ekonomisinin yüksek olan nüfusu gittikçe artıyor ve beraberinde tahıl ürünlerine olan talebi de artırıyor. Ülkede yaşanan kuraklık sebebiyle iç piyasada azalacak olan tahıl hasatının Çin ekonomisini daha çok dış piyasalardan ithalata yönlendirmeye devam edecek gibi görünüyor. Ülkenin kuzeydoğusunda bulunan iki büyük üretim bölgesindeki kuraklık sonucu 1 milyon ton olan tahıl kaybının 3,5 milyon tona ulaştığı tahmin ediliyor.
Bu beklentiler ile Buğday, Yulaf ve Mısır vadeli emtia borsasında yüksek fiyatlanmasına sebep oldu.
Mısır  fiyatları %0,8  yükselerek 372 dolara , Buğday fiyatları %2,4 yükselerek 569 dolara geldi.
Soyafasulyesi fiyatları günlük işlemlerde %0.5 yükselirken hafta içinde %5,5 değer kaybetti. Soyafasulyesi fiyatları temmuz başından buyana geriliyor.
Dünyanın en büyük üçüncü ihracatçısı olan Kanada’da görülen aşırı sağanak yağışların ülkede buğday hasadını olumsuz etkileyebileceği yönündeki spekülasyonlarla beraber buğday fiyatlarında da kısmi toparlanma görüldü. Buğday fiyatları Çin ve Kanada verileriyle hafta içinde %3,16 değer kazanmış oldu.
ABD’nin güneydoğusundaki üretim bölgelerinde önümüzdeki aylarda artma ihtimali olan kuraklık ve Teksas’da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi pamuk üretimini olumsuz etkiliyor. Bu durum 2012'den bu yana düşen pamuk fiyatlarının yükselmesine sebep olurken hedge fonlar alım pozisyonlarını artırmaya devam ediyorlar.

YORUM YAZ
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
GÜNÜN GELİŞMELERİ
EN ÇOK OKUNANLAR
Microsoft'un kârı tahminlerin üstünde
Microsoft'un kârı tahminlerin üstünde
Microsoft, donanım ve bulut yazılım satışlarının beklentilerden daha iyi gerçekleşmesinin etkisi ile mali yılının ilk çeyreğinde analist tahminlerinin üzerinde kâr elde etti.
Putin Ortadoğu'daki gelişmelerden endişeli
Putin Ortadoğu'daki gelişmelerden endişeli
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin İsrail-Filistin çatışması halen ciddiyetini koruduğunu belirterek; Irak, Libya ve genel olarak tüm Ortadoğu'daki gelişmelerden endişe duyduğunu söyledi.
Avrupa borsaları verilerden destek buldu
Avrupa borsaları verilerden destek buldu
Euro Bölgesi'nde sanayi üretimi ve tüketici güveni verilerinin karlılık rakamlarına ağır basmasının ardından Avrupa borsaları yükseldi.
Altın kontratları bir haftanın dibinden yukarı döndü
Altın kontratları bir haftanın dibinden yukarı döndü
Altın fiyatları, New York'ta, yatırımcıların dikkatlerini, Fed'in borçlanma maliyetlerini artırmayı geciktirebileceği beklentileri yerine ABD ekonomisinin iyileşmekte olduğuna ilişkin işaretlere çevirmesi ile birlikte, bir haftanın en düşük seviyesinden yükseldi.
Yurtiçinde piyasalar hafif satıcılıydı
Yurtiçinde piyasalar hafif satıcılıydı
Yurtiçinde piyasalar, Merkez Bankası'nın (TCMB) dünkü Para Politikası Kurulu (PPK) kararları sonrasında alıcılı bir seyir izlerken, bugün ikinci seansta yönünü aşağı çevirdi. Dün son bir ayın en düşüğüne gerileyen dolar ise bugün hafif yükseliyor.
Küresel piyasaları iyimserlik sardı
Küresel piyasaları iyimserlik sardı
Beklenenden iyi çıkan Çin ve Euro Bölgesi imalat sanayi verileri ve ABD'de işsizlik maaşı başvuru rakamları Avrupa borsalarına destek olurken, ABD borsaları beklentileri aşan şirket kârlarını fiyatladı.
ECB 1 milyar dolarlık ipotekli tahvil aldı
ECB 1 milyar dolarlık ipotekli tahvil aldı
Konuyla yakından ilgili 3 tradera göre Avrupa Merkez Bankası (ECB) varlık alım programının başından bu yana ipotekli tahvil alımları 800 milyon euroyu (1 milyar dolar) aştı.
Wall Street'te ABD borsalarını bilançolar yükseltti
Wall Street'te ABD borsalarını bilançolar yükseltti
New York borsasında endeksler, Caterpillar Inc. ve 3M Co. gibi şirketlerin analist beklentilerini aşan bilançoları ve Avrupa ekonomisinde daha güçlü bir büyüme sinyali veren veriler sonrasında ralli yaparak, dünkü kayıplardan toparlandı.