Anasayfa

Küresel piyasalarda tahıl ve pamuk fiyatları yükseldi
Tarih : 23 Ağustos 2014, 00:55
Çin'de yaşanan kuraklık ve Kanada’da görülen aşırı sağanak yağışlar sebebiyle emtia borsalarında tahıl fiyatları yükseldi.
ABD'deki kuraklık beklentisi pamuk fiyatlarını artırdı.
Çin ekonomisinin yüksek olan nüfusu gittikçe artıyor ve beraberinde tahıl ürünlerine olan talebi de artırıyor. Ülkede yaşanan kuraklık sebebiyle iç piyasada azalacak olan tahıl hasatının Çin ekonomisini daha çok dış piyasalardan ithalata yönlendirmeye devam edecek gibi görünüyor. Ülkenin kuzeydoğusunda bulunan iki büyük üretim bölgesindeki kuraklık sonucu 1 milyon ton olan tahıl kaybının 3,5 milyon tona ulaştığı tahmin ediliyor.
Bu beklentiler ile Buğday, Yulaf ve Mısır vadeli emtia borsasında yüksek fiyatlanmasına sebep oldu.
Mısır  fiyatları %0,8  yükselerek 372 dolara , Buğday fiyatları %2,4 yükselerek 569 dolara geldi.
Soyafasulyesi fiyatları günlük işlemlerde %0.5 yükselirken hafta içinde %5,5 değer kaybetti. Soyafasulyesi fiyatları temmuz başından buyana geriliyor.
Dünyanın en büyük üçüncü ihracatçısı olan Kanada’da görülen aşırı sağanak yağışların ülkede buğday hasadını olumsuz etkileyebileceği yönündeki spekülasyonlarla beraber buğday fiyatlarında da kısmi toparlanma görüldü. Buğday fiyatları Çin ve Kanada verileriyle hafta içinde %3,16 değer kazanmış oldu.
ABD’nin güneydoğusundaki üretim bölgelerinde önümüzdeki aylarda artma ihtimali olan kuraklık ve Teksas’da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi pamuk üretimini olumsuz etkiliyor. Bu durum 2012'den bu yana düşen pamuk fiyatlarının yükselmesine sebep olurken hedge fonlar alım pozisyonlarını artırmaya devam ediyorlar.

YORUM YAZ
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
GÜNÜN GELİŞMELERİ
EN ÇOK OKUNANLAR
Wall Street'te ABD borsaları yükselişi sürdürdü
Wall Street'te ABD borsaları yükselişi sürdürdü
New York Borsası'nda endeksler, ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz artırımı konusunda "sabırlı olacağını" açıklamasının ardından yükselişini ikinci güne taşırken, Dow Jones ve Standard & Poor's 500 endeksleri son yılların en iyi günlük performanslarını gösterdi.
BİST günü %0,42 yükselişle tamamladı
BİST günü %0,42 yükselişle tamamladı
Haftanın son gününde kazançlarını korumaya çalışan Borsa İstanbul 100 endeksi dünkü kapanışa göre yüzde 0,42 yükseldi ve 83.573,56 puanda kapandı
Altın bu hafta düşüşle kapatacak
Altın bu hafta düşüşle kapatacak
Altın fiyatları, Fed'in enerji fiyatlarındaki düşüş ile birlikte faizleri yükseltmeye yaklaşmasının ardından üç hafta içindeki ilk haftalık düşüşü kaydetmeye hazırlanıyor
AKKB, Ziraat'e 100 milyon euro finansman sağladı
AKKB, Ziraat'e 100 milyon euro finansman sağladı
Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası (AKKB) ile Ziraat Bankası arasında 100 milyon euro tutarında finansman sağlanmasına ilişkin garanti anlaşması imzalandı
Borsa şirketlerinin piyasa değeri 610 milyar lira oldu
Borsa şirketlerinin piyasa değeri 610 milyar lira oldu
Borsa İstanbul'da bugün sonu itibariyle şirketlerin toplam piyasa değeri yaklaşık 610 milyar lira olarak hesaplandı.Önceki gün sonu itibarıyla Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin piyasa değeri yaklaşık 608 milyar lira seviyesinde gerçekleşmişti.
Küresel piyasalar petroldeki ralliyi fiyatlıyor
Küresel piyasalar petroldeki ralliyi fiyatlıyor
Fed kararının ardından küresel hisse senetlerindeki rallinin genişlemesi piyasaları hareketlendirdi.
Babacan: 'Doların yükseliş trendi devam edebilir'
Babacan: 'Doların yükseliş trendi devam edebilir'
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Amerikan Merkez Bankası-FED'in bundan sonra izleyeceği politikaların doların değerini etkileyecek bir numaralı faktör olduğunu söyledi. Babacan, 'Bunun hızı ve dalga boyutları Amerikan Merkez Bankasının atacağı adımlara bağlı' dedi
Avrupa borsaları 3 yılın yükselişini yaptı
Avrupa borsaları 3 yılın yükselişini yaptı
Avrupa hisseleri, 3 yılın en büyük 6 günlük gerileyişinin ardından, Kasım 2011'den bu yana en büyük artışı kaydederek, yıllık kaybın yarısından fazlasını sildi.