Anasayfa

Küresel piyasalarda tahıl ve pamuk fiyatları yükseldi
Tarih : 23 Ağustos 2014, 00:55
Çin'de yaşanan kuraklık ve Kanada’da görülen aşırı sağanak yağışlar sebebiyle emtia borsalarında tahıl fiyatları yükseldi.
ABD'deki kuraklık beklentisi pamuk fiyatlarını artırdı.
Çin ekonomisinin yüksek olan nüfusu gittikçe artıyor ve beraberinde tahıl ürünlerine olan talebi de artırıyor. Ülkede yaşanan kuraklık sebebiyle iç piyasada azalacak olan tahıl hasatının Çin ekonomisini daha çok dış piyasalardan ithalata yönlendirmeye devam edecek gibi görünüyor. Ülkenin kuzeydoğusunda bulunan iki büyük üretim bölgesindeki kuraklık sonucu 1 milyon ton olan tahıl kaybının 3,5 milyon tona ulaştığı tahmin ediliyor.
Bu beklentiler ile Buğday, Yulaf ve Mısır vadeli emtia borsasında yüksek fiyatlanmasına sebep oldu.
Mısır  fiyatları %0,8  yükselerek 372 dolara , Buğday fiyatları %2,4 yükselerek 569 dolara geldi.
Soyafasulyesi fiyatları günlük işlemlerde %0.5 yükselirken hafta içinde %5,5 değer kaybetti. Soyafasulyesi fiyatları temmuz başından buyana geriliyor.
Dünyanın en büyük üçüncü ihracatçısı olan Kanada’da görülen aşırı sağanak yağışların ülkede buğday hasadını olumsuz etkileyebileceği yönündeki spekülasyonlarla beraber buğday fiyatlarında da kısmi toparlanma görüldü. Buğday fiyatları Çin ve Kanada verileriyle hafta içinde %3,16 değer kazanmış oldu.
ABD’nin güneydoğusundaki üretim bölgelerinde önümüzdeki aylarda artma ihtimali olan kuraklık ve Teksas’da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi pamuk üretimini olumsuz etkiliyor. Bu durum 2012'den bu yana düşen pamuk fiyatlarının yükselmesine sebep olurken hedge fonlar alım pozisyonlarını artırmaya devam ediyorlar.

YORUM YAZ
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
GÜNÜN GELİŞMELERİ
EN ÇOK OKUNANLAR
Petrol fiyatları yükseldi
Petrol fiyatları yükseldi
Batı Teksas türü ham petrol (WTI), ABD'de petrol talebinin arttığına yönelik spekülasyonlar ve Fed'in parasal genişlemeyi bitirmesi ile son bir haftanın en yükseğine tırmandı. Brent petrolü ise Londra'da iki haftanın zirvesinde.
Küresel piyasaların Fed'e tepkisi negatif oldu
Küresel piyasaların Fed'e tepkisi negatif oldu
ABD Merkez Bankası Fed'in varlık alımını sonlandıracağını doğrulaması ve ekonominin istikrarlı bir büyüme yolunda olduğunu belirtmesinin ardından, ABD hisseleri ve Hazine tahvilleri gerillerken, dolar yükseldi.
Wall Street'te ABD borsaları kâr satışlarıyla düştü
Wall Street'te ABD borsaları kâr satışlarıyla düştü
New York borsasında endeksler, Fed'in kararının ve açıklamalarının beklendiği kadar "güvercin" gelmemesine negatif tepki verdi. ABD borsalarında işlem hacmi düne göre hafif yükseldi.
Euro Bölgesi tüketici güveninde sürpriz artış
Euro Bölgesi tüketici güveninde sürpriz artış
Ekim ayında Euro Bölgesi Tüketici Güven Endeksi beklenmedik şekilde yükselerek, bölge ekonomisinin yeni bir düşüşten bir adım uzaklaştığına dair sinyal verdi.
Altın vadelileri 'Fed sonrası' sert düştü
Altın vadelileri 'Fed sonrası' sert düştü
Fed ekonominin gelişmeyi sürdürmesi halinde faizlerde yükselişlin başlayacağının sinyalini verirken; parasal genişlemeyi bitirmesi üzerine güvenli liman altın sert düştü.
BİST günü %0,39 yükselişle kapattı
BİST günü %0,39 yükselişle kapattı
Borsa İstanbul 100 endeksi, bankacılık endeksinde satışların gözlendiği günü sanayi endeksindeki alımlarla yüzde 0,39 yükselişle tamamladı
Dolar Fed kararı sonrasında yukarı döndü
Dolar Fed kararı sonrasında yukarı döndü
FED’in parasal genişlemeyi bitirmesi üzerine ABD doları değerlenmeye başladı. Dolar/Türk Lirası açıklamalar öncesi 2,1875den işlem görürken açıklama sonrası 2,213 seviyesine yükseldi.
Deutsche Bank 94 milyon euro zarar açıkladı
Deutsche Bank 94 milyon euro zarar açıkladı
Deutsche Bank, bu yılın üçüncü çeyreğinde 94 milyon euro zarar ettiğini açıkladı.