Anasayfa

Küresel piyasalarda tahıl ve pamuk fiyatları yükseldi
Tarih : 23 Ağustos 2014, 00:55
Çin'de yaşanan kuraklık ve Kanada’da görülen aşırı sağanak yağışlar sebebiyle emtia borsalarında tahıl fiyatları yükseldi.
ABD'deki kuraklık beklentisi pamuk fiyatlarını artırdı.
Çin ekonomisinin yüksek olan nüfusu gittikçe artıyor ve beraberinde tahıl ürünlerine olan talebi de artırıyor. Ülkede yaşanan kuraklık sebebiyle iç piyasada azalacak olan tahıl hasatının Çin ekonomisini daha çok dış piyasalardan ithalata yönlendirmeye devam edecek gibi görünüyor. Ülkenin kuzeydoğusunda bulunan iki büyük üretim bölgesindeki kuraklık sonucu 1 milyon ton olan tahıl kaybının 3,5 milyon tona ulaştığı tahmin ediliyor.
Bu beklentiler ile Buğday, Yulaf ve Mısır vadeli emtia borsasında yüksek fiyatlanmasına sebep oldu.
Mısır  fiyatları %0,8  yükselerek 372 dolara , Buğday fiyatları %2,4 yükselerek 569 dolara geldi.
Soyafasulyesi fiyatları günlük işlemlerde %0.5 yükselirken hafta içinde %5,5 değer kaybetti. Soyafasulyesi fiyatları temmuz başından buyana geriliyor.
Dünyanın en büyük üçüncü ihracatçısı olan Kanada’da görülen aşırı sağanak yağışların ülkede buğday hasadını olumsuz etkileyebileceği yönündeki spekülasyonlarla beraber buğday fiyatlarında da kısmi toparlanma görüldü. Buğday fiyatları Çin ve Kanada verileriyle hafta içinde %3,16 değer kazanmış oldu.
ABD’nin güneydoğusundaki üretim bölgelerinde önümüzdeki aylarda artma ihtimali olan kuraklık ve Teksas’da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi pamuk üretimini olumsuz etkiliyor. Bu durum 2012'den bu yana düşen pamuk fiyatlarının yükselmesine sebep olurken hedge fonlar alım pozisyonlarını artırmaya devam ediyorlar.

YORUM YAZ
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
GÜNÜN GELİŞMELERİ
EN ÇOK OKUNANLAR
Borsa yatırımcısı S&P'yi önemsemiyor
Borsa yatırımcısı S&P'yi önemsemiyor
Borsa İstanbul, yeni haftaya yatay başlayabilir. Yatırımcılar S&P’in açıklamasını çok önemli bulmuyor. Cuma günü New York Arca’da işlem gören iShares tarafından kote edilen Türkiye yatırım fonu endeksi 0,72 dolar (%1,3) yükseldi. Şayet not üzerine yatırım yapılmış olsaydı, fon Cuma günü New York borsasında değer kaybederdi.
ABD Dolarında net uzun pozisyonlarda rekor
ABD Dolarında net uzun pozisyonlarda rekor
Spekülatörler Amerikan dolarında 2008 yılından bu yana görülen en büyük yatırım miktarına ulaştı.
IMF: Türkiye'de hızlı büyüme dış açığa sebep oldu
IMF: Türkiye'de hızlı büyüme dış açığa sebep oldu
Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye'nin 2010 yılından bu yana yıllık ortalama yüzde 6 büyümesinin ekonomiyi dış finansman şartlarına karşı hassaslaştıran kalıcı ve büyük bir dış açığı beraberinde getirdiğini açıkladı.
BİST günü %0,04 sınırlı düşüşle tamamladı
BİST günü %0,04 sınırlı düşüşle tamamladı
Güne düşüşle başlayan Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, kapanışa yakın kayıplarını geri alarak haftanın ilk işlem gününü cuma günkü kapanışa göre 29 puan düşüşle tamamladı.
Enerji Kongresi ve Fuarı bugün başlıyor
Enerji Kongresi ve Fuarı bugün başlıyor
Anadolu Ajansının (AA) global iletişim ortağı olduğu ve Global Enerji Derneğince düzenlenen 7. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı (EIF) bugün başlayacak ve iki gün sürecek.
İsrail şekeli şeker gibi eriyor
İsrail şekeli şeker gibi eriyor
İsrail Merkez Bankası, gösterge faiz oranını rekor düşük seviyede bıraktı. Şekel 2 yılın en düşüğüne indi.
Küresel piyasaları 'merkez bankaları' hareketlendirdi
Küresel piyasaları 'merkez bankaları' hareketlendirdi
Çin Merkez Bankası'nın faiz indirimi ve ECB'nin büyümeyi desteklemek için ülke tahvilleri alacağı beklentisi uluslararası piyasaları hareketlendirdi.
Çin'de batık krediler %10 arttı
Çin'de batık krediler %10 arttı
Son çeyrekte Çin'in batık kredileri yüzde 10 artış göstererek 2005'ten bu yana en sert yükselişi kaydetti.