Anasayfa

Küresel piyasalarda tahıl ve pamuk fiyatları yükseldi
Tarih : 23 Ağustos 2014, 00:55
Çin'de yaşanan kuraklık ve Kanada’da görülen aşırı sağanak yağışlar sebebiyle emtia borsalarında tahıl fiyatları yükseldi.
ABD'deki kuraklık beklentisi pamuk fiyatlarını artırdı.
Çin ekonomisinin yüksek olan nüfusu gittikçe artıyor ve beraberinde tahıl ürünlerine olan talebi de artırıyor. Ülkede yaşanan kuraklık sebebiyle iç piyasada azalacak olan tahıl hasatının Çin ekonomisini daha çok dış piyasalardan ithalata yönlendirmeye devam edecek gibi görünüyor. Ülkenin kuzeydoğusunda bulunan iki büyük üretim bölgesindeki kuraklık sonucu 1 milyon ton olan tahıl kaybının 3,5 milyon tona ulaştığı tahmin ediliyor.
Bu beklentiler ile Buğday, Yulaf ve Mısır vadeli emtia borsasında yüksek fiyatlanmasına sebep oldu.
Mısır  fiyatları %0,8  yükselerek 372 dolara , Buğday fiyatları %2,4 yükselerek 569 dolara geldi.
Soyafasulyesi fiyatları günlük işlemlerde %0.5 yükselirken hafta içinde %5,5 değer kaybetti. Soyafasulyesi fiyatları temmuz başından buyana geriliyor.
Dünyanın en büyük üçüncü ihracatçısı olan Kanada’da görülen aşırı sağanak yağışların ülkede buğday hasadını olumsuz etkileyebileceği yönündeki spekülasyonlarla beraber buğday fiyatlarında da kısmi toparlanma görüldü. Buğday fiyatları Çin ve Kanada verileriyle hafta içinde %3,16 değer kazanmış oldu.
ABD’nin güneydoğusundaki üretim bölgelerinde önümüzdeki aylarda artma ihtimali olan kuraklık ve Teksas’da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi pamuk üretimini olumsuz etkiliyor. Bu durum 2012'den bu yana düşen pamuk fiyatlarının yükselmesine sebep olurken hedge fonlar alım pozisyonlarını artırmaya devam ediyorlar.

YORUM YAZ
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
GÜNÜN GELİŞMELERİ
EN ÇOK OKUNANLAR
Avrupa borsaları, Draghi ve Çin sayesinde haftayı kârlı kapadı
Avrupa borsaları, Draghi ve Çin sayesinde haftayı kârlı kapadı
Avrupa hisseleri, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi'nin enflasyonun olabildiğince hızlı bir şekilde yükseltilmesi taahhüdünü yinelemesinin ardından, Avrupa hisseleri son iki ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Çin Merkez Bankası'nın faizleri düşürmesi Avrupa borsalarında ralliyi coşturdu.
Wall Street'te ABD borsaları haftayı rekorlarla kapadı
Wall Street'te ABD borsaları haftayı rekorlarla kapadı
ABD hisseleri Çin ve Avrupa'dan gelen ek teşvik sinyalleri ile yükselirken, New York borsasında endeksler rekor seviyeleri genişletti. S&P 500 endeksi yıl içinde 45. kez rekor tazeledi.
Altın fiyatları Çin faiz kararıyla sert yükseldi
Altın fiyatları Çin faiz kararıyla sert yükseldi
Çin Merkez Bankası'nın gösterge faiz oranlarında Temmuz 2012'den bu yana ilk kez indirime gitmesinin ardından, altın fiyatlarında günün erken saatlerindeki kayıplar telafi edilerek 3 haftanın zirvesine çıktı.
Piyasalar açısından Cuma'nın özeti
Piyasalar açısından Cuma'nın özeti
dovizgazetesi.com tarafından gün boyu iç ve dış piyasalardan derlenen haber ve verilerin detaylarını sitemizde bulabilirsiniz.
Petrol fiyatları Çin faiz kararıyla yükseldi
Petrol fiyatları Çin faiz kararıyla yükseldi
Dünyanın en büyük petrol tüketicisi Çin'in, borç verme ve mevduat faizlerini düşürme kararını açıklamasının ardından petrol fiyatları ralliye geçti.
Babacan: Türkiye'nin büyümesi bilerek 3,3'e düşürüldü
Babacan: Türkiye'nin büyümesi bilerek 3,3'e düşürüldü
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bu sene yüzde 3,3'lük bir büyüme beklediklerini hatırlatarak, "Aslında bu büyüme bilerek düşürülmüştür çünkü... 'İç talebi biraz sınırlayalım' dedik" dedi.
Yatırımcı bu hafta borsa ve altında kazandı, dövizde kaybetti
Yatırımcı bu hafta borsa ve altında kazandı, dövizde kaybetti
Bu hafta borsadaki hisse senetleri ortalama %2,55, altın %2,01 değer kazandı. Euro %1,08; dolar %0,89 değer kaybetti.
İran 5+1 ülkelerini yalanladı
İran 5+1 ülkelerini yalanladı
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin ile Almanya'nın oluşturduğu 5+1 grubunun "İran'a yeni öneriler sunduğuna" ilişkin haberleri yalanladı.